Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Księga dżungli - Przykładowe wypracowania

Charakterystyka Mowgliego

    Mowgli jest głównym bohaterem „Księgi Dżungli” Rudyarda Kiplinga. To chłopiec, który został wychowany przez zwierzęta w dżungli i znajduje się na granicy dwóch światów: ludzkiego i zwierzęcego, tak naprawdę nie należąc do żadnego z nich. Chociaż czytelnik spodziewałby się, że Mowgli przez wychowanie wśród zwierząt zatraci swoje człowieczeństwo, śledząc jego losy może odnieść wrażenie, iż stało się całkiem inaczej.
    Do dżungli chłopiec trafił jako niemowlę. Został porwany przez tygrysa Shere Khana, który był kulawy i dlatego atakował tylko słabe istoty i chciał go pożreć. Maleństwu udało się uciec i dotrzeć do siedziby Wilczej Matki, Rakshy, i Wilczego Ojca. Był nagi i bezbronny, pozbawiony sierści, co wzruszyło wilczycę, która postanowiła zaopiekować się nim. Była pod wrażeniem, że ludzkie szczenię, jak go określiła, chociaż jest takie maleńkie, wykazuje się dużą odwagą i siłą, przepychając się z jej wilczętami. Nadała mu imię Mowgli, oznaczające żabę, ze względu na jego brak sierści.
    Chłopiec dorastał pod opieką swych wilczych rodziców oraz pary nauczycieli – niedźwiedzia Baloo i pantery Bangheery. Pokochali oni chłopca niczym członka własnego stada i tłumaczyli mu zasady panujące w dżungli. Chłopiec był bardzo pojętnym uczniem i robił ogromne postępy w nauce. Poznał Prawo Dżungli oraz nauczył się Słów Pana, które dawały mu bezpieczeństwo w dowolnym plemieniu. Wykazywał się sprytem, siłą i zwinnością podczas zabaw z wilczymi braćmi. Jednak jego ufność ściągnęła na niego nieszczęście: nie dał wiary słowom Bangheery i Baloo, którzy mówili, że małpy są niebezpieczne i nie należy się z nimi zadawać, przez co dał się porwać. Przygoda ta mogłaby skończyć się dla niego tragicznie, gdyby nie interwencja jego nauczycieli oraz znajomość Słów Pana,